تبلیغات
مطالب اینترنتی - حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز
 
مطالب اینترنتی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگانمفیدستان:

حدیث نیمه شعبان به تعداد فراوان از معصومین مان نقل شده است. هر حدیث نیمه شعبان از فضایل این روز صحبت کرده و عبادات آن را متذکر شده است.

نیمه شعبان از جمله ایام بسیار پر فضیلت می باشد که در روایات آن را برابر با لیالی قدر می دانند. حدیث درباره نیمه شعبان از معصومین بسیار فراوان است. در این مقاله گزیده ای از هزاران حدیث نیمه شعبان آورده شده است.

حدیث نیمه شعبان از پیامبر (ص)

 • پیامبر اکرم (ص): شب نیمه شعبان شبی است، که خداوند آن را از میان زمانها برگزیده است. او از میان سرزمین‏ها برگزیده ‏هایى دارد و از میان شب‏ها برگزیده ‏هایى و از میان روزها برگزیده ایى دارد و از میان ماه‏ها برگزیده‏ هایى دارد… و اما برگزیده‏ هاى خدا از میان سرزمین ‏ها، مکه و مدینه و بیت‏ المقدس هستند؛ برگزیده‏ هاى او از میان شبها، شبهاى جمعه، شب نیمه شعبان، شب قدر، شب دو عید فطر و قربان هستند؛ برگزیده‏ هاى او از میان روزها روزهاى جمعه و عیدها هستند؛ برگزیده‏ هاى او از میان ماه‏ ها رجب، شعبان و ماه رمضان هستند. (بحار الأنوار: ۹۱/ ۱۲۶)
 • رسول خدا (ص) فرمودند: چهار شب است که شب‏هایش همانند روزهایش و روزهایش همانند شب‏هایش است؛ [یعنى‏] خداوند در آنها، خواسته‏ ها را برمی آورد، افراد را آزاد می کند، و پاداش فراوان می دهد: شب قدر و روز آن، شب عرفه و روز آن، شب نیمه شعبان و روز آن، و شب جمعه و روز آن. (کنز العمّال: ۱۲/ ۳۲۲)
 • رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند در شب نیمه شعبان، اعمال بندگانش را ملاحظه می کند و همه خلقش را می آمرزد، جز شخص مشرک یا کینه‏ توز. (المعجم الکبیر: ۲۰/ ۱۰۹)
 • پیامبر خدا (ص) در شب نیمه شعبان، در سجده دعا می کرد و می گفت: «از کیفرِ تو، به عفو تو پناه مى‏برم و از ناخشنودى‏ات به خشنودى ات پناه می برم و از تو، به خودت پناه می برم، اى ذاتت پُرشکوه!» (تاریخ دمشق: ج ۳۶ ص ۱۹۵)
 • رسول خدا (ص) فرمودند: پنج شب است که دعا در آنها رد نمی شود: نخستین شب از ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب جمعه، شب عید فطر و شب عید قربان. (تاریخ دمشق: ج ۱۰ ص ۴۰۸)
 • رسول خدا (ص) فرمودند: هر گاه شب نیمه شعبان رسید، آن شب را به عبادت بگذارنید و روزش را روزه بگیرید؛ زیرا خداوند متعال می فرماید: «آیا آمرزش‏ خواهى هست تا او را بیامرزم؟ آیا روزى ‏خواهى هست تا او را روزى دهم؟ آیا درخواست کننده ‏اى هست تا به او عطا کنم؟ آیا چنین، آیا چنان؟»، تا آن گاه که سپیده بزند. (الإقبال: ج ۳ ص ۳۲۳)
 • ابن کردوس از پدرش، و او از رسول خدا (ص) روایت کرده است که فرمود: هر کس شب عید و شب نیمه‏ شعبان‏ را به احیا بگذراند، دل او نمی میرد آن روزى که همه دلها می میرند. (ترجمه ثواب الأعمال، ص۲۱۱)
حدیث نیمه شعبان حدیث درباره نیمه شعبان

حدیث نیمه شعبان از امام علی (ع)

 • در روایتی از امام اول شیعیان درباره خواندن دعای کمیل در این شب آمده است: قسم به کسی که جان علی در دست اوست همه امور نیک و بدی که بر بندگان جاری می‌شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می‌شود. هیچ بنده‌ای نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعای خضر بخواند، مگر آن که دعای او اجابت شود…..

حدیث نیمه شعبان از امام سجاد (ع)

 • زید فرزند امام سجاد (ع) نقل می کند: ‏امام زین العابدین (ع) در شب نیمه شعبان، همه ما را جمع مى‏کرد. آن گاه، شب را به سه بخش تقسیم می کرد: در یک بخش، با ما نماز می خواند، آن گاه، دعا می کرد و ما «آمین» می گفتیم. سپس از خدا آمرزش می طلبید و ما هم آمرزش می طلبیدیم و بهشت را از او درخواست می کردیم، تا آن گاه که سپیده صبح می دمید. (مصباح المتهجّد: ص ۸۵۳)
 • ابى حمزة از حضرت على بن الحسین (ع) روایت کرده است که این دو امام بزرگوار فرمودند: کسى که دوست دارد صد و بیست و چهار هزار پیامبر با او مصافحه کنند؛ باید قبر حضرت حسین بن على (ع) را در نیمه ماه شعبان زیارت کند؛ چه آنکه ارواح انبیاء (ع) از خدا اذن گرفته تا آن جناب را زیارت کنند؛ پس به ایشان اذن داده می شود، پنج تن از ایشان اولوالعزم هستند. (کامل الزیارات، ص ۵۹۳)

حدیث نیمه شعبان از امام باقر (ع)

 • حریز از زراره روایت کرده است که گفت: به امام ابوجعفر (ع) معروض داشتم که در باره نیمه‏ شعبان‏ چه می فرمائید؟ امام فرمود: خداى عزّ و جلّ در آن شب بیشتر از موى بزهاى طایفه کلب از خلق خود را می آمرزد، و خداى عزّ و جلّ فرشتگانش را به آسمان دنیا و به زمین مکه نازل می فرماید. (من لا یحضره الفقیه، ج‏۲، ص۴۱۶)
حدیث نیمه شعبان حدیث درباره نیمه شعبان

حدیث نیمه شعبان از امام صادق (ع)

 • در روایتی از امام صادق (ع) می خوانیم که فرمود: هنگامى که اوّل شعبان مى‏شود، منادى‏اى از زیر عرش، فریاد بر می آورد: اى میهمانان حسین! شب نیمه شعبان، از زیارت حسین (ع) جا نمانید که اگر می دانستید چه در آن است، سال بر شما طولانى مى‏نمود [و دیر مى‏گذشت‏] تا این که نیمه شعبان بیاید. (الإقبال: ج ۳ ص ۳۳۹)
 • یونس بن یعقوب گوید: حضرت امام صادق (ع) فرمودند: اى یونس، در شب نیمه شعبان خداوند متعال گناهان گذشته و آینده هر مۆمنى که قبر حضرت امام حسین (ع) را در آن شب زیارت کند می آمرزد و به ایشان گفته می شود: شروع به انجام عمل کنید. راوى می گوید: محضر مبارکش عرض کردم: این همه عنایت و لطف براى کسى است که امام حسین (ع) را در نیمه شعبان زیارت کند؟ حضرت فرمودند: «اى یونس اگر مردم را خبر دهم به فضیلتى که در زیارت این شب است قطعا مردان بر چوب سوار شده و خود را به سر قبر مطهّرش می رسانند.» (کامل الزیارات، ص ۵۹۹)
 • از یونس بن ظبیان، وى می گوید: حضرت ابوعبداللَّه (ع) فرمودند: کسى که حضرت امام حسین (ع) را در نیمه‏ شعبان‏ و شب عید فطر و شب عرفه در یک سال زیارت کند خداوند متعال ثواب هزار حجّ و هزار عمره مقبول به وى داده و هزار حاجت از حوائج دنیا و آخرتش را روا می سازد. (کامل الزیارات، ص ۵۶۵)
 • هارون بن خارجه، از حضرت ابى عبد اللَّه (ع) روایت نقل کرده که حضرت فرمودند: هنگامى که نیمه شعبان می شود از افق اعلى منادى نداء می کند: اى زائرین حسین (ع) به اهل خود برگردید در حالى که آمرزیده شده ‏اید، ثواب و اجر شما بر خدا است که پروردگار شما بوده و بر محمّد است که پیغمبر شما می باشد. (کامل الزیارات، ص ۵۲۹)

حدیث نیمه شعبان از امام رضا (ع)

 • حسن فضال گوید: از امام رضا (ع) درباره شب نیمه شعبان سوال کردم، فرمود: آن شبی است که خداوند در آن شب بندگان را از آتش جهنم آزاد می کند و گناهان را می آمرزد. عرض کردم: آیا برای آن شب نمازی هست که ثوابش نسبت به سایر نمازهای شب های دیگر بیشتر باشد؟ فرمود: در آن شب چیز به خصوصی نیست ولیکن اگر دوست داشتی که در آن شب عمل مستحبی را به جا بیاوری پس نماز جعفر طیار را به جا بیاور و در آن شب ذکر خداوند عزوجل، استغفار و دعا زیاد بگو؛ چرا که پدرم می فرمود: دعا در شب نیمه شعبان اجابت شده است. عرض کردم: مردم می گویند که آن شب، شب اقرار است، فرمود: آن شب، شب قدر در ماه رمضان است. (فضایل ماه رجب، شعبان رمضان؛ صفحه ۴۰)
حدیث نیمه شعبان حدیث در مورد نیمه شعبان
 • امام رضا (ع) فرمود: امیرمۆمنان (ع) سه شب را نمی خوابید: شب بیست و سوم ماه رمضان، شب عید فطر و شب نیمه شعبان. در این شبها، روزى ‏ها و اجل‏ ها و آنچه در طول سال خواهد شد، تقسیم می شوند. (مصباح المتهجّد: ۸۵۳)
 • أحمد بن محمّد بن أبی نصر بَزَنطی نقل می کند: از امام رضا (ع) پرسیدم: در چه ماهى حسین (ع) را زیارت کنیم؟ فرمود: «در نیمه رجب و نیمه شعبان» (کامل الزیارات: ص ۳۳۹)
 • همو در روایتی دیگر نقل می کند: از امام رضا (ع) درباره فضیلت زیارت نیمه رجب و شعبان پرسیدم. امام (ع) آن قدر برای آن، پاداش و اجر شمرد که حدّ و مرز ندارد. (مستدرک الوسائل: ج ۱۰ ص ۲۸۷)
 • امام رضا (ع): در شب نیمه شعبان خداوند بنده ها را از آتش جهنم آزاد نموده و گناهان کبیره آنان را می آمرزد. (مصباح المجتهد، ص ۸۳۷)

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

احادیث درباره فضیلت ماه شعباناحادیث درباره فضیلت ماه شعبان امام صادق ع فرمود روزه ماه رمضان ذخیره بنده برای روز حدیث نتارائه متن کامل برخی از کتب و منابع شرح حدیث، اخلاق کریمانه در پرتو کلام امام حسن مجتبی اعمال شب و روز نیمه شعبانقسمت اولاعمال شب و روز نیمه شعبان شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است از امام جعفر صادق علیه برخی از فضیلت های زیارت امام حسین علیه السلام در …برخی از فضیلت های زیارت امام حسین علیه السلام در روایاتطریقه ختم حدیث شریف کساء بر اساس دستورالعملی …این کتاب طریقه ویژه‌ای را برای ختم حدیث شریف کشاء مطرح می‌کند که مولف محترم بطور شعر و متن زیبا درباره نماز عطر نماز نماز احکام نماز آرشیو مطالب در دسته بندی شعر و متن زیبا درباره نماز’چهل حدیث از پیامبر اکرم ص در شأن امام علی ع عصر هوالمحبوب سلام علیکم چند روز پیش که خبر انتشار کتاب وصی نبی علیه السلام رو که در شب و روز اول ماه شعباناعمال ماه شعبانکلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن مادحین پایگاه اطلاع رسانی فعالیت های فرهنگی مذهبیاگر کسی با روایات و نوع خطابه‌های عربی در آن زمان آشنا باشد، درخواهد یافت که متن عربی میهن فال مرجع سرگرمی و فال و طالع بینیمیهن فال مرجع سرگرمی و فال و طالع بینی اخبارفال حافظفال انبیاءفال چوبفال عطسه احادیث درباره فضیلت ماه شعبان فضیلت ماه شعبان حدیث ماه شعبان ماه شعبانحدیث درباره ماه شعبان لباس های جدید و به روز حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز مجله اینترنتی ستاره حدیث درباره نیمه شعبان از حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث نیمه حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث درباره نیمه شعبان از معصومین حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث نیمه شعبان به تعداد فراوان از معصومین مان حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز فضیلت ماه شعبان از منظر احادیث و روایات اعمال مشترکه ماه شعبان دعای شعبانیه دعای ماه شعبانفضیلت این روز را و نیمه شعبان حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز مفیدستان حدیثنیمهشعباندرباره حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث درباره نیمه شعبان از معصومین بسیار فراوان حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث نیمه شعبان حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز حدیث نیمه شعبان به درباره فضیلت های این روز احادیث منتخب حدیث روز مژده ای به این دشمن اعتماد کنید به کنجکاوی کودکان درباره خدا چگونه فضیلت های نیمه شعبان و روزه گرفتن در این روز مبارک نیمهشعبانروزهگرفتن فضیلت های نیمه شعبان و روزه گرفتن در این روز مبارک روایت و احادیث امامان معصوم درباره احیای شب نیمه شعبان در روایات شب و روز نیمه شعبان نزد شیعیان شب نیمه شعبان یکی از شب های فضیلت این شب به قدری

مطلب حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :حدیث نیمه شعبان درباره فضیلت های این روز
http://mofidestan.ir/%d8%ad%d8%af%db%8c%d8%ab-%d9%86%db%8c%d9%85%d9%87-%d8%b4%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b6%db%8c%d9%84%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%b1%d9%88/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :